İş

Çin ve Myanmar, Kuşak ve Yol Girişimi’ni tanıtmak için bir seminer düzenledi

YANGON, 28 Ekim (Xinhua) — Kalkınma ve refahı paylaşmak için birlikte çalışacak olan Çin ile Myanmar arasındaki Kuşak ve Yol işbirliğini ortaklaşa teşvik etmek amacıyla Myanmar’da bir seminer düzenlendi.

Perşembe günü düzenlenen seminerde Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) kapsamında Çin-Myanmar işbirliği projeleri tartışıldı.

Birlik Hükümet Ofisi’ndeki Birlik Bakanı U Aung Naing Oo, Kuşak ve Yol Girişiminin ulusları birbirine bağlamada ve insan uygarlıklarını geliştirmede paha biçilmez bir rol oynadığını söyledi.

Bakan, “Kuşak ve Yol Girişimi halihazırda kültürel etkileşimi ve birlikte uyum içinde yaşamayı öğrenmeyi teşvik etmiştir” dedi.

Seminerin, Myanmar’ın yanı sıra bölgede ve dünyada gelecekteki iş birliğinin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla görüşlerin paylaşıldığı, benzersiz bir bakış açısı ve deneyimlerden faydalanıldığı bir platform işlevi gördüğünü de sözlerine ekledi.

Çin’in Myanmar Büyükelçisi Chen Hai, Myanmar’ın Kuşak ve Yol Girişimi’ne aktif olarak katılan ülkelerden biri olduğunu belirterek, Çin-Myanmar Ekonomik Koridoru’nun daha da geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Kuşak ve Yol Girişimi işbirliği kapsamında Çin ve Myanmar, Kyaukphyu derin deniz limanı ve sanayi bölgesi, Muse-Mandalay demiryolu ve Mandalay-Kyaukphyu demiryolu gibi çeşitli projeler üzerinde birlikte çalışıyor.

Yangon’daki etkinliğe her iki ülkeden hükümet yetkilileri, iş adamları ve medyanın da aralarında bulunduğu yaklaşık 100 temsilci katıldı.

karaburunhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu